کد خبر: ۶۹۸۶۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲
اخیرا قضات سوالی را پیرامون نحوه احتساب دیه از بین بردن بخشی از موی زن مطرح کردند که معاونت حقوقی قوه قضائیه در قالب نظریه مشورتی حقوقی، به ....

به گزارش بولتن نیوز،  در یکی از استعلامات مطرح شده به معاونت حقوقی قوه قضائیه، قضات سوالی را پیرامون دیه از بین بردن موی سر زن ارائه کردند که به شرح زیر است:

با توجه به ماده ۵۷۸ قانون مجازات اسلامی چنانچه قسمتی از موی سر زن در اثر جنایت دیگر نروید باید به همان نسبت دیه پرداخت شود و اگر دوباره بروید به همان نسبت به مهرالمثل دیه پرداخت می‌شود. حال چنانچه طبق نظر کارشناس میزان مهرالمثل در زمانی که مو روییده بیشتر از دیه آن بر فرض نروییدن مو باشد یعنی دیه با احتساب مهرالمثل با روئیدن مو بیشتر از دیه آن با نروییدن مو باشد تکلیف دادگاه چیست؟ آیا می‌تواند طبق تبصره ماده ۵۷۷ قانون مجازات اسلامی رفتار کند یا اینکه بایستی طبق نظر کارشناس تعیین مهرالمثل رأی دهد؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه:

طبق ماده ۵۷۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، کندن یا از بین بردن تمام موی سر زن، در صورتی که نروید، موجب دیه کامل است و اگر دوباره بروید، موجب مهرالمثل است و چنانچه قسمتی از موی سر زن از بین رفته دوباره بروید، مطابق قسمت آخر ماده ۵۷۸ قانون مذکور به همان نسبت از مهرالمثل باید دیه پرداخت شود. بنابراین مهرالمثل تعیین‌شده برای قسمتی از موی سر زن نیز با دیه کامل زن سنجیده می‌شود و تا زمانی که بیش از دیه کامل زن نباشد، پرداخت آن لازم است؛ ولی چنانچه مهرالمثل تعیین‌شده (توسط کارشناس) برای قسمتی از موی سر زن بیش از دیه کامل زن باشد، طبق تبصره ماده ۵۷۷ قانون یادشده، فقط به مقدار دیه کامل زن پرداخت می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.

bultannews@gmail.com

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر :
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین