کد خبر: ۸۰۵۶۱۷
تاریخ انتشار:
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه:

آیا دستگاه لیزر به عنوان ابزار ارتکاب جرم محسوب می‌شود

اخیرا قضات در استعلامی سوالاتی پیرامون محسوب شدن دستگاه لیزر به عنوان ابزار جرم در صورت استفاده فرد غیر مجاز،مطرح کردند که معاونت حقوقی قوه قضاییه با صدور نظریه مشورتی به آن پاسخ داده است.

آیا دستگاه لیزر به عنوان ابزار ارتکاب جرم محسوب می‌شود

به گزارش خبرنگار مهر موضوع پرونده‌هایی که با سلامت مردم در ارتباط هستند همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است بر همین اساس اخیراً قضات سوالاتی در رابطه با استفاده فرد غیر مجاز از دستگاه لیزر مطرح کردند که به شرح زیر است:

با توجه به اینکه افرادی بدون داشتن پروانه رسمی مذکور در ماده ۳ اصلاحی ۱۰ اسفند ۹۷ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی اقدام به عمل لیزر پوست می‌نمایند و پس از تشکیل پرونده به اتهام دخالت در امور پزشکی بدون داشتن پروانه رسمی تحت تعقیب قرار می‌گیرند، در صورت محکومیت با توجه به اینکه قانون پیش‌گفته در خصوص ضبط دستگاه لیزر ساکت است آیا می‌توان دستگاه لیزر را به عنوان وسیله ارتکاب جرم بر اساس ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی و ماده ۱۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری ضبط کرد؟ در صورت ضبط آیا تحویل دانشگاه علوم پزشکی شود؟

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه:

مفهوم عام آلات و ادوات جرم شامل کلیه اشیا و اموالی است که دلیل یا وسیله ارتکاب جرم بوده، از جرم تحصیل شده، حین ارتکاب استعمال یا برای استعمال اختصاص یافته است. برخی اشیا ذاتاً وسیله ارتکاب جرمند و یا از جرم تحصیل می‌شوند؛ همانند انواع مواد مخدر، اسکناس و اسناد مجعول، سکه تقلبی و … که در صدور دستور ضبط این اموال توسط دادگاه تردیدی نیست؛ اما برخی اشیا دیگر، ذاتاً این خصیصه را ندارند اما ممکن است حین ارتکاب جرم استعمال یا برای استعمال اختصاص داده شوند همانند رایانه، حامل‌های داده، وسایل نقلیه، آلات موسیقی و… قانون‌گذار در مواردی به ضبط وسایل ارتکاب جرم به عنوان مجازات اصلی تصریح کرده است؛ همانند ضبط تجهیزات دریافت از ماهواره موضوع قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره یا ضبط محصولات صیادی و ابزار آلات صید موضوع بند «ج» ماده ۲۲ قانون حفاظت و بهره‌برداری از منابع آب‌زی جمهوری اسلامی ایران. اما در سایر مواردی که قانون به ضبط اموال تصریح نکرده است مطابق ماده ۱۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری (۲۱۵ قانون مجازات اسلامی) عمل می‌شود. بر این اساس در فرض سوال موجب قانونی برای ضبط تجهیزات پزشکی از جمله دستگاه لیزر که در ارتکاب جرم موضوع ماده ۳ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی (مصوب ۲۹ خرداد ۱۳۳۴ با اصلاحات و الحاقات بعدی) استفاده شده‌اند و ذاتاً وسیله ارتکاب جرم نیستند، وجود ندارد.

برچسب ها: لیزر ، پزشکی

شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.

bultannews@gmail.com

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر :
تلگرام
آخرین اخبار
پربازدید ها
پربحث ترین عناوین